ses-yalitiminda-kullanilan-malzemeler

Ses Yalıtımı ve Akustik Nedir?

Kasım 13, 2019 Kapalı ile Makale

Gürültüden, yankıdan bunalanların ilk sorucağı soru “Ses yalıtımı ve akustik nedir?” sorusu olacaktır. Öncelikle olarak ses yalıtımı nedir? sorusunu yanıtlayalım bu sayede konu akustik olduğunda her şey daha rahat bir biçimde anlaşılabilir.

Ses yalıtımının yapılmasında pek çok farklı amaç olabilir. Genel olarak komşu yapılardan gelen rahatsız edice yüksek ses için iç bölümlerde yapılan ses yalıtım çalışmaları; gürültüyü engellemek adına yapılır. Rahatsız edici seslerden kurtulmanın en hızlı, kesin çözümüdür.

Doğru ses yalıtımı dışıradan gelen seslerin önüne set kurar. Bu sayede sizler, kafanızı dinleyebileceğiniz izole bir ortam yaratabilirsiniz. Gürültüden, araç seslerinden, rahatsız edici tüm seslerden kurtulmanın formülü ses yalıtım üzerinden geçer. Duvarlara, tavanlara, zeminlere uygulanabilir.

Her bir uyguluma da birbirinden farklı teknikler, farklı ürünler kullanılır. Yapılacak olan çalışmalar mekanlara, kişinin isteklerine bağlı olarak değişir. Kişi yalnızca ses yalıtım hizmeti almak isteyebilir ya da kişi ses yalıtıma ek olarak akustik bir ortam yaratmak isteyebilir. Bu durumda kullanılacak olan ürünler daha farklı bir tasarıya sahip olacaktır.

Akustik Nedir?

Akustiği kısa bir şekilde tanımlayacak olursak. Akustik; ses bilimidir. Dalga yayılımı, sesin hareketleri gibi pek çok farklı konunun incelenmesi sonucu meydana gelir. Dalga fiziğinin de bir alt dalıdır.

Akustik bilimi ile uğraşan insanlar gürültü kontorlüne, gürültüye yol açan titreşimlere, insan işitimini ve sesi yaptıkları farklı çalışmalar ile inceleler. Yankı gibi rahatsız edici durumlardan kurtulmanın basit formülü yine akustik sayesinde gerçekleşir. Akustik ilgi alanları bakımında 6 farklı kısma ayrılır.

  • Biyolojik Akustik: Ses unsurunun hayvanlar tarafından nasıl kullandığını inceler.
  • Fiziksel Akustik: Yansıma, kırınım, etkileşim; ses dalga yayılımını inceleyen akustik dalıdır.
  • Mimari Akustik: Mİmari yapıların, kapalı yapıların akustik özelliklerini inceler.
  • Psikolojik Akustik: İnsanların, hayvanların sese karşı verdikleri psikolojik tepkileri inceler.
  • Müziksel Akustik: Müziksel algıyı, müzik aletleri seslerinin çözülmesini inceler.
  • Gürültü Akustiği: Etken edilgen gürültü denetimi, gürültünün nasıl üretildiği, sonuç olarak oluşan etkiyi inceler.

Tüm bunlara ek olarak yapısal akustik ve titreşim yankılanımı gibi birçok alanı içinde barındırır. Doğru akustik tasarım yapmak adına uzmanlar tüm bu konular hakkında en detaylı bilgiye sahiptir. Her yapının akustik, yalıtım ihtiyaçları bu yüzden birbirinden farklıdır.

Akustiksungerfiyatlari.net olarak sizlere her konu da yardımcı oluyor. En uygun fiyatları sunuyoruz. Uzman kadromuzdan dilediğiniz zaman yardım alabilirsiniz. Ses yankısının az olduğu, gürütülden uzak, sesin eşsiz bir şekilde algılandığı akustik ortamlar yaratmak için acele edin. Ses yalıtımı ve akustik nedir? konusunu iki ayrı başlıkta inceledik.