Yanmaz Malzemeler Nelerdir?

Yanmaz Malzemeler Nelerdir?

Kasım 25, 2019 Kapalı ile Makale

Yapıları daha güçlü hale getirmek için bilmeniz gereken pek çok konu var. Özellikle tüm tehlikelere karşı önlem almak; uzun vadede sizlere fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Peki, Yanmaz malzemeler nelerdir? Bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz. Sizlere tüm detaylarıyla yanmaz malzemelerin ne olduğunu, yangının nasıl meydana geldiğini açıklayacağız.

Oksijen ve ısı sıcaklığına ulaşan maddeler kimyasal reaksiyonun bir sonucu olarak yanmaya başlar. Başka bir şekilde açıklayacak olursak yangının meydana çıkması için yakıt ve oksijenlerin reaksiyona girerek kimyasal bir enerji açığa çıkarmasıdır. Yangın ortaya çıkması için şu üç faktörün bir araya gelmesi gerekir.

  • Isı sıcaklığı
  • Yanıcı Maddeler
  • Oksijen

bu üç unsur bir araya geldiğinde yangın ortaya çıkar. Kontrolü ya da kontrolsüz yangınlar meydana gelebilir. Yangına karşı alabileceğiniz birçok önlem vardır. Bizim konumuz ise yanmaya karşı duyarlı olan maddeler.

Yanmaz Malzemeler Nelerdir?

Yangın Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Yangın yalıtım malzemelerinin genel amacı yapılarda bulunan kişilerin, eşyaların tahliyesine yetecek kadar zaman kazandırmaktır. Bu sayede birçok hayat, değerli birçok eşya kurtulabilir. Yangına dayanıklı malzemeler sınıflandırılmıştır; bu sınıflar ise şu şekildedir:

  • A1: Çakıl, Alçı, Beton, Tuğla, Cam Yünü, Taş Yünü, Perlit, Seramik
  • A2: Taş Yünü, Organik bağlayıcısı bulunan cam yünü
  • B1: Karton plaka, Katkılı polistiren, Polüretan köpük, Çimentolu odun talaşı
  • B2: Sikon derz dolgulu, Ahşap
  • B3: Kağıt, Ahşap talaşı vb.

Yangın yalıtım malzemeleri; yapının genel dekoratif stilini bozmamak adına tasarlanır. Kötü bir görünümü kimse istemez bu yüzden hem koruma hem de iç mekanlarda dekoratif bir görünüm sunabilir. Tahliye için sizlere gerekli zamanı kazandırır. Hayatların kurtulmasında oldukça etkin bir şekilde rol oynar.

Ses Yaltımı ve Yangın Yalıtımı

Ses yalıtım malzemeleri genel olarak; yangına karşı koruma sağlar. İçinde bulunan hammaddeler sayesinde hem yangın hem ses yalıtımını kusursuz bir şekilde sunar. Kusursuz bir şekilde yapılan akustik tasarım; sizleri iyi derecede yangına karşı koruyacak, aynı zamanda kusursuz bir ses ortamı yaratmanızı sağlayacaktır. Elbette tercih edeceğiniz ürünlerin yüksek kalite standartlarına uygun olması gerekiyor. Bizler akustiksungerfiyatlari.net olarak sizlere bu fırsatı sunuyoruz. Akustik dalga ne demek? bilgiizi genişletmek için hazırladığımız detaylı rehbere göz atabilirsiniz.