Desibel Ne Anlama Gelir?

Desibel Ne Anlama Gelir?

Kasım 23, 2019 Kapalı ile Makale

Desibel ne anlama gelir? Fiziksel iki değerin oranını, ses seviyesini ölçmek için kullanılan logaritmik değer birimidir. DB kısaltması ile ifade edilir. İki değer Desibel bulmak için karşılaştırırlır; karşılaştırılan değerler ise voltaj, elektromanyetik dalga, ses ve yoğunluk değerleri olabilir. 10 tabanına dayanır yani bir birim bel 10 desibele eşittir. Bu tanımın hayatımıza girişi 20.yy dayanır. Amerikan şirket Bell, telefon güç ölçümlerini yaparken bu birimi tanımlamıştır. Kabul edilen bu tanım birçok bilim, mühendislik alanında kullanılmaktadır. Gürültü, elektronik sinyal bu birim cinsinden ifade edilir.

Desibel Türleri Nelerdir?

Desibel birçok farklı bilime, mühendislik alanına ışık tutuğu için farklı türleri, farklı ifade şekilleri ve bu farklı birimlerin, farklı hesaplanma biçimleri vardır. Desibel türleri ise şu şekildedir:

  • Desibel Voltaj Türleri: dBu, dBv, dBmv, Dbuv
  • Desibel Akustik Türleri: DB SPL, DB SIL, DB SPL, DB A
  • Desibel Elekronik Akustik Türleri: DB M, DB FSD
  • Desibel Enerji ve Alan Şiddet Türleri: DB C, DB J, DBUV/M, DB F, DB W, DBK
  • Desibel Anten Ölçüm Tipleri: DB İ, DB D, DBİ C, DB Q, DBS M, DBM-1

Uzmanlığımız gereği bizler akustik türleri, elektronik akustik türleri, ses ile ilgili olan tüm dalar ile ilgileniyoruz. Uzman personelimiz bu alanda yetkin bilgiye sahip olup, sizlere en iyi çalışmaları sunmak adına devamlı olarak kendini geliştiriyor.

Desibel Nasıl Ölçülür?

Desibel Ne Anlama Gelir?

Diğer bilim dallarından, mühendislik alanlarından ayrıldığında desibel sesin hacmini ölçmek için kullanılır. Genel anlamda sesin değerini veren formül ise şu şekildedir:

10LOG10 ( A/10-*üsü12)

Formül üzerinde yer alan “A” ifadesi sesin hacmidir. Birimi watt / m2 olarak ifade edilir. Profesyonel bir anlamda ses ölçümü için genel olarak desibelmetre kullanılır. Genel olarak çoğu ses göz ardı edilebilir. Göz ardı edebileceğiniz seslerin desibel oranı 70 desibele kadar dayanır fakat bu değer aralığından sonrası insan sağlığına zarar verecek niteliktedir. Özelllikle 80 desibele dayanan bir fabrika gürültüsü uzun süre maruz kalındığında işitme hasarına kadar yol açabilir. Bu yüzden bizler ekibimizle kurumsal, bireysel çözümler sunuyoruz. Yankıyı, dip sesleri, gürültü yok etmenin yolu ses yalıtımından ve akustik tasarımdan geçiyor. Desibel Ne Anlama Gelir? sorusunun cevabını verdik.

İhtiyaç duyduğunuz çözümlere en hesaplı yollardan ulaşmak için bizleri tercih edebilirsiniz. Uzman kadromuzla iletişime geçerek; en farklı, en hesaplı, yüksek kalite standartlarına uygun hizmeti alabilirsiniz. Peki akustik ses ne demek? bu konu hakkında fikir edinmeye ne dersiniz? Sizin için eşsiz bir içerik hazırladık.